Turizm Amaçlı Kiralama Kanunu Teklifi’nde 3 Maddesi Kabul Edildi

Turizm Amaçlı Kiralama Kanunu Teklifi’nde 3 Maddesi Kabul Edildi

TBMM Genel Kurulunda, emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ödenmesini de öngören Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 3 maddesi daha kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce iş yeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenmiş olan ve turizm işletmesi belgesi bulunmayan ancak ruhsat tarihinden itibaren henüz bir yıllık turizm işletme belgesi alınma süresi dolmamış olan konaklama işletmelerinin, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içerisinde Bakanlığa başvurmaları, 6 ay içerisinde de turizm işletmesi belgesi alması zorunlu olacak.

3 ay içerisinde başvuru yapmayan veya 6 ay içinde turizm işletmesi belgesi alamayan konaklama işletmeleri faaliyette bulunamayacak. Bu işletmelerin iş yeri açma ve çalışma ruhsatı Bakanlıkça yapılan bildirim üzerine yetkili idare tarafından bir ay içinde iptal edilecek ve faaliyetlerine son verilecek.

Teklif kapsamındaki iş yeri açma ve çalışma ruhsatı alma yükümlülüğü getirilenler hariç, turizm amaçlı kiralama izin belgesi verilen konutlar için iş yeri açma ve çalışma ruhsatı alınmayacak.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile odalar ve borsaların hazırladığı bütçelerde Türkiye Odalar, Borsalar ve Birlik Personeli Sigorta ve Emekli Sandığı Vakfına ödenmek üzere ayrılacak pay, yüzde 1’den yüzde 3’e yükseltilecek. Birlik Genel Kurulu, bu payı yüzde 6’ya kadar artırmaya yetkili olacak.

Görüşmelerden

Genel Kurulda milletvekilleri, maddeler üzerinde söz aldı.

Saadet Partisi Grup Başkanı Selçuk Özdağ, teklife “hayır” oyu vereceklerini belirtti.

Teklifin 22 maddesinin kanun teklifinin ismiyle ilgisi olmadığını ifade eden Özdağ, 5 bin liralık ödemeden çalışan emeklilerin yararlandırılmamasının çifte standart olduğunu savundu.

İYİ Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Mustafa Gürban, teklifle dar gelirlilerin tatil haklarının ellerinden alınacağını öne sürdü.

AK Parti Muğla Milletvekili Mete, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını kınadı.

Okulların, hastanelerin ve ibadethanelerin hedef alınmasının hafızalardan silinmeyeceğini dile getiren Mete, Türkiye’nin mazlumların yanında yer almaya devam edeceğini belirtti.

Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez, AK Parti İstanbul İl Başkanlığının 28 Ekim Cumartesi günü Atatürk Havalimanı’nda düzenleyeceği “Büyük Filistin Mitingi”ne ilişkin, “Gazze için mitingler yapıldı, siz hiçbirine katılmadınız. O basamak aşıldı. Sizden miting değil, aksiyon bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Bitmez’in ifadelerini reddettiğini söyledi.

Teklifin 19. maddesinin kabul edilmesinin ardından TBMM Başkanvekili Celal Adan, birleşime ara verdi. Adan, aradan sonra komisyonun yerini almaması üzerine birleşimi yarın saat 14.00’te toplanmak üzere kapattı.

Kaynak: AA / Politika

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir