S&P Global/Gill: Enflasyon hedefleri daha gerçekçi hale geldi

S&P Global/Gill: Enflasyon hedefleri daha gerçekçi hale geldi

S&P Global Kıdemli Direktörü Frank Gill Bloomberg HT’in sorularını yanıtladı. Gill, S&P’nin Türkiye kredi notunu B olarak teyit etmesi ve görünümü durağana çıkarmasını değerlendirdi.

Grill, “Ekonomik politikalarda önemli bir dönüşüm olduğunu söyleyebiliriz, daha fazla uygulanabilir politikalara geçildiğini görüyoruz. Yeni gelen ekonomi yönetimi öyle adımlar atıyor ki; özellikle de ‘yumuşak iniş’ senaryosu üzerine çalışıyorlar. Belki de Dolar/TL kurunu stabilize etmeleri gerekiyor. Gerçekten de zorlu süreçler olacak” dedi.

Türkiye’nin güçlü ve zayıf yönleri hakkında da değerlendirmede bulunan Gill, Bankacılık sektörünün çok iyi yönetildiğini, Türkiye’nin Avrupa ile gümrük birliği içerisinde iyi bir ticari partner olması ve genç bir popülasyona sahip olmasının güçlü yönleri olduğunu söylerken, son dönemdeki gelişmelerle gevşek para ve mali politikaların, negatif faiz oranlarının, bir taraftan Türk Lirası’na olan güvenini sarsan volatilite yaşanması ve Merkez Bankası’nın rezervleri düştü gibi konuların da zayıf yönler olarak söylenebileceğinin altını çizdi.

“Enflasyon hedefleri daha gerçekçi”

OVP tahminlerini değerlendiren Gill, tahminlerinin arasındaki en büyük farkın büyümede ciddi bir yavaşlama beklemeleri olduğunu belirtti. Gill, “kısa vadede Türkiye bir şekilde net Döviz rezervini artırabilecek. 2024 boyunca yüksek enflasyon olabilir. Hane halklarının tüketiminde bir yavaşlama göreceğiz. Bu yıl bütçe açığının da azalmasını bekliyoruz. Ekonomi politikalarında önemli bir dönüşüm olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de ilgi çok büyük, yabancılar tarafından para politikası çok yakından takip ediliyor. Enflasyon hedefleri daha gerçekçi hale geldi” dedi.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir