Kırklareli’de Sigaranın Zararları Paneline Katılanlar Konuşmalara Verilen Arada Sigara İçmeye Çıktı

Kırklareli’de Sigaranın Zararları Paneline Katılanlar Konuşmalara Verilen Arada Sigara İçmeye Çıktı

Kırklareli’de sigaranın zararlarına dair düzenlenen panelde, oldukça ilginç durum yaşandı. Etkinlik, sigaranın sağlığa verdiği zararları ve bu kötü alışkanlıktan kurtulmanın yollarını tartışmak için düzenlendi. Ancak, panele verilen arada katılımcıların büyük bir çoğunluğunun sigara içmeye çıktığı gözlemlendi.

Kırklareli Üniversitesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda tütün zararları ele alındı. Program da yer alan isimlerden biri Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Erol Sezer idi.

Sezer, konuşmasında Türkiye ve dünyada sigara kullanımına karşı çok daha ciddi tedbirler alınması gerektiğini ifade etti.

Akciğer kanserinin neredeyse tek nedeninin sigara olduğunu anlatan profesör, Türkiye’de bu kanser türünün hızla yayıldığını da aktardı.

‘Böyle bir sorunla karşı karşıyayız. Yağmur gibi yağan akciğer kanseri problemimiz var, 25 bin kişi her yıl akciğer kanserinden ölüyor. Sigara içen birinin ortalama kaybettiği yaşam süresi 15 yıl. Türkiye’de en çok öldüren 5 kanserin 5’i de sigarayla bağlantılı.’

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Program Direktörü Prof. Dr. Toker Ergüder ise tütün fiyatlarında caydırıcı olmanın gerekliliğini vurguladı.

Türkiye’de sigara kullanımının ciddi oranda yüksek olduğunu belirten Ergüder, fiyatların diğer ülkeler ile kıyaslandığında düşük kaldığını söyledi.

Kırklareli Valisi Birol Ekici, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür ve İl Sağlık Müdürü Çiğdem Cerit de sigaranın zararlarını anlatan konuşmalar yaptı.

Yapılan konuşmalara ara verildiği sırada katılımcılar, dışarı çıktı

Konuşmaların ardından bir süre ara verilen panele katılanların çoğunluğunun salonun dışına sigara içmeye gitmesi dikkat çekti.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir