Yapay zeka gelişiyor, insanlar bir bir mesleklerinden oluyor… Yapay zekanın insanların yerini alacağı meslekler

Yapay zeka gelişiyor, insanlar bir bir mesleklerinden oluyor… Yapay zekanın insanların yerini alacağı meslekler

Gazetecilere kötü haber Almanya’dan geldi. Alman medyasında yer alan haberlere göre, Bild gazetesinde çalışanlara, yapay zekanın sunduğu imkanlar dolayısıyla gazetenin editörlük kısmında yaklaşık 200 kişinin işten çıkarılacağı açıklanacak.

Uzun süredir yapay zekanın pek çok kişinin elinden alabileceği konuşuluyordu ancak tehlike hiç bu kadar yaklaşmamıştı.

YAPAY ZEKA NASIL GAZETECİLİK YAPIYOR?

Chat GPT gibi programların yaygınlaşmasıyla, medya sektöründe de yapay zeka kullanımına start verildi. Peki yapay zeka nasıl gazetecilik yapıyor?

ChatGPT’nin kendi ifadesiyle üretken yapay zeka şöyle çalışıyor: Öğrenme sürecinde genellikle büyük miktarda veri kullanan ve bu veriden çıkarımlar yapabilen makine öğrenmesi algoritmalarına dayanır. Bu tür yapay zekâlar, genellikle belirli bir görevi yerine getirmek üzere eğitilir. Bu süreçte, belirli bir türdeki veriden örüntü ve yapılar öğrenirler. Örneğin, GPT gibi dil modelleri, büyük miktarda metin verisi üzerinde önceden eğitilmiş ve dildeki çeşitli yapıları ve kalıpları öğrenmiştir. Bu eğitim sürecinde, model, bir cümle veya paragrafın sonraki kelimesini veya ifadesini tahmin etme görevini gerçekleştirir. Eğitim tamamlandığında, model, kullanıcıdan alınan bir girdiye dayanarak yeni ve özgün metinler oluşturabilir.

Teorik olarak durum böyle. İşin Pratik kısmına gelince, bir haberin 5N 1K’sını, yani ana unsurlarını, yapay zekaya sağlıyorsunuz ve nasıl bir dille yazması gerektiği talimatını veriyorsunuz. Yapay zeka da direktifleriniz doğrultusunda, kendisine öğretilen kalıplarla bir haber metni ortaya çıkarıyor. Haberin maddi verilerini de kimi zaman internetin engin veri tabanından bulabiliyor.

Fakat uzmanlar, yapay zekanın bir gazetecide olan muhakeme yeteneğine henüz sahip olmayacağını, basit haber yazımı gibi alanlar dışında henüz çok da kullanılamayacağını belirtiyor.

YAZARLAR, FİNANSAL ANALİSTLER, ÇEVİRMENLER DİKEN ÜZERİNDE

Gazetecilikte durum böyle… Ya peki diğer meslek kolları? Yapay zekanın önümüzdeki yıllarda, pek çok meslek grubunda yüzbinlerce kişinin işini elinden alabileceği tahmin ediliyor. İşte o meslekler ve etkilenme oranları:

Araştırmacılara göre yüzde 100 etkilenecek meslekler:

– Matematikçiler

– Vergi müşavirleri

– Finansal analizciler

– Yazarlar

– Internet arayüz tasarımcıları

– Matematikçiler

– Muhasebeciler ve İç denetçiler

– Muhabirler ve gazeteciler

– Hukuki ve idari sekreterler

– Klinik veri yöneticileri

– İklim değişimi politikası analistleri

– Blokzincir mühendisleri

– Zabıt katipleri ve daktilograflar

Yapay zekadan yüksek oranda etkilenecek meslekler:

– Anket araştırmacıları (yüzde 84,4)

– Mütercim-tercümanlar (yüzde 82,4)

– Halkla ilişkiler uzmanları (yüzde 80,6)

– Hayvan bilimciler (yüzde 77,8)

patronlardunyasi.com

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir