Sivilce ve Vücut Lekelerine Karşı Üstüne Yok… Uzman İsim Kaşık Kaşık Tüketilmesini Önerdi

İnsanların vücutlarında meydana gelen bozulmaların önemli bir bölümü genetik ile ilişkilendirilirken, bunun dışında yer alan en büyük sebepler ise beslenme ve çevresel faktörler olarak açıklanmakta.

Yüzyıllardır insanlar tarafından tüketilen ve hem sağlıklı hem de lezzetli olması ile diyet listelerinin değişilmez parçası haline gelen yoğurt, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu tarafından “besinlerin kraliçesi” olarak ilan edildi.

Süt ürünleri arasında en yararlı besinin yoğurt olduğunu aktaran uzman isim, sağlıklı beslenme için tüm vatandaşlara kase kase yoğurt yeme tavsiyesinde bulunurken, market raflarından alınan ürünlerin ise asla ev yapımı yoğurt gibi sağlıklı olamayacağını iddia etti.

YOĞURT TÜKETMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Yoğurt, sindirim sistemini düzenleme görevi üstlenen probiyotik bakteriler içermekte.

Bu bakteriler, bağırsaklardaki faydalı mikroorganizmaların dengesini koruyarak sindirim sağlığını destekledikleri gibi, sindirim esnasında yaşanan sorunlarla da mücadele etme görevi üstleniyor. Sık yoğurt tüketiminin ardından sindirim sorunlarının gözle görülür derecede düşüş gösterdiği tespit edilirken, yoğurt yemenin bağışıklık sistemi üzerinde de önemli faydaları bulunuyor.

Yoğurdun içerdiği probiyotikler, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir. Bağırsaklardaki sağlıklı bakterilerin dengesi, vücudun hastalıklara karşı direncini artırabilir. Bu da enfeksiyonlara karşı korunmada önemli bir rol oynar.

PROTEİN DEPOSU, KALSİYUM AÇISINDAN ZENGİN
Yoğurt, kalsiyum ve protein bakımından zengindir. Kalsiyum, kemik sağlığını desteklerken, protein vücut dokularının onarılmasına ve kasların güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle kalsiyum içeriği, kemiklerin güçlenmesi ve osteoporoz riskinin azaltılması açısından önemlidir.

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Laktik asit içeriği sayesinde, yoğurt sindirimi kolaylaştırabilir. Sindirim sistemini rahatlatarak, sindirim sürecini destekler ve sindirim sorunlarını hafifletebilir.

CİLT SAĞLIĞI İÇİN MUCİZEVİ ETKİLERİ VAR

Yoğurdun içerdiği vitaminler ve mineraller cilt sağlığını olumlu yönde etkileyebilir. Yoğurdun cilde uygulanmasıyla yapılan maskeler veya tüketilmesi, cildin nemlenmesine, akne ve diğer cilt sorunlarının azalmasına yardımcı olabilir.

Evde yoğurt yapımı, doğal ve sağlıklı bir alternatif sunar. Marketlerde bulunan hazır yoğurtlardan farklı olarak evde yapılan yoğurt, katkı maddesi içermez ve çok daha sağlıklıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir