Müslüman olmayan özel izinle bu ülkeye girerdi… Değişim rüzgarı… Nasıl okunmalı…

Müslüman olmayan özel izinle bu ülkeye girerdi… Değişim rüzgarı… Nasıl okunmalı…

Fahrettin Öztürk

Özellikle Cristiano Ronaldo’nun Al Nassr’a transferiyle, Suudi Arabistan’da yeni bir dönem başladı. Şeriat ile yönetilen bu Ortadoğu ülkesi, yıldız futbolcuların Avrupa dışındaki ilk tercihi haline geldi.

DEĞİŞİM RÜZGARI

Cristiano Ronaldo’nun geçen senenin sonunda Al Nassr’a transfer olmasıyla başlayan değişim, bu sene de birçok önemli oyuncunun transferiyle devam ediyor.

Real Madrid’de Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşadıktan sonra, futbolun en önemli bireysel ödülü olan Ballon d’Or’a layık görülerek dünyanın en iyisi seçilen Karim Benzema ve Chelsea’den N’Golo Kante de ülkenin bir diğer önde gelen ekibi Al-Ittihad’ın yolunu tuttu.

Petrol zengini olan ve mutlak monarşinin hüküm sürdüğü bu ülkede yaşanan son gelişmeler, Suudi Arabistan’ın bölgesel güç arayışı içerisinde olduğunu gösteriyor.

BATI’YI YAKALAMA ÇABASI

Bu değişim, Suudi Arabistan’ın yavaş yavaş kalıplarından çıkmaya başladığı ve Batı’yı yakalamaya çalıştığı şeklinde yorumlandı.

Suudi Arabistan, Şeriat kurallarıyla yönetildiği için özgürlük ve kadın-erkek eşitliği konularında son derece geri kalan bir ülke. Ancak 2015 yılında, abisi Kral Abdullah’ın ölümünden sonra tahta çıkan Kral Selman ile birlikte bazı katı kuralların gevşetildiği söylenebilir.

KRAL SELMAN’IN REFORMLARI

Öyle ki Suudi Arabitan, Kral Selman’ın 2018 yılında hayata geçirdiği bazı reformlar nedeniyle Dünya gündeminden uzun bir süre düşmedi. Kral Selman’ın reformları arasında en dikkat çekeni ise kadınların araba sürme yasağının kaldırılması olmuştu.

Yasakların genellikle kadınları ilgilendirmesi bir şeriat ülkesi için şaşırtıcı değil.

Kadınların giyimine ilişkin yasakların da olduğu ülkede, Suudi prens ve prensesler 2017 yılında Bodrum’da bikini ve şortlarla görüntülenmişti. Kraliyet ailesinin genç kız ve erkeklerinin denize girmesi, Jet-ski yapıp bir beach club’te eğlenmeleri oldukça konuşulmuştu.

RONALDO’YA ÖZEL İZİN

Öte yandan baskıcı ve yasakçı olan Suudi Arabistan’da ülke hukuku, çiftlerin evlenmeden yaşamalarına izin vermiyor.

Ancak yıldız futbolcu Cristiano ile beraberliklerinden 4 çocukları olan sevgilisi Georgina Rodriguz için özel bir izin çıkarıldı. Bu özel izin sayesinde resmi evlilikleri bulunmayan Ronaldo ile sevgilisi Rodriguez, ülkede birlikte yaşayabiliyor. Bu özel iznin çıkarılmasından önce ve sonraki dönemde ülkede büyük boyutlu tartışmalar çıkmıştı. Bu konu dünya basınında da çok fazla tartışılmış ve kendisine geniş bir yer bulmuştu.

Suudi Arabistan’ın sosyolojik ve dini yapısının değişmeye başladığı yönünde değerlendirmeler yapılsa da Suudi Arabistan gibi bir ülkenin, bu denli bir değişim göstermesi kolay olmayacak. Şimdilik, ülkenin büyük futbol takımlarına yıldız futbolcuları transfer ederek, onların ve ailelerin ülkede özgürce yaşamalarına izin verilse de, Kral Selman’ın nasıl bir politika izleyeceği merak ediliyor.

MİLLİ GAZETE’DE DEĞİŞİM

Suudi Arabistan’ın yıldız futbolcuları transfer etmesi ve yaşamlarına müdahale etmemesi ne kadar değişim rüzgarının esmeye başladığını akıllara getirse de, dikkatleri başka bir değişim çekiyor. “Milli Gazete”

Kurulduğu günden bu yana Milli Görüş çizgisini devam ettiren Milli Gazete’de bir zamanlar, namahrem olduğu gerekçesiyle erkek futbolcuların şortları buzlanırdı. Gazetede bu uygulamaya özellikle 70’lerde son derece hassas yaklaşılırdı.

Namahrem yasakları sadece kadınları değil, erkekleri de kapsıyor. Milli Görüş çizgisinde olan Milli Gazete’de bu yasakları ciddi ölçüde uyguluyordu.

Öyle ki, bir erkeğin göbek deliğinden başlayarak diz kapağına kadar olan tüm kısımlar, sadece kadınlar için değil erkekler için de namahrem sayılıyor.

Bu yüzden, Milli Gazete, Spor haberlerinde kullandığı fotoğraflarda, diz kapaklarının üstü görüldüğü için futbolcuların şortlarını ve diz kapaklarının üstünü boyayarak kapatmaya çalışırdı.

MİLLİ GAZETE SEKÜLERLEŞTİ

Milli Gazete bu hassasiyetini artık devam ettirmiyor. Artık erkek futbolcuların, diz kapaklarının üstü gözüküyor diye şortlarını boyamıyor.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir