İsmail Saymaz belge paylaştı: İskenderun Devlet Hastanesi’nin yıkılacak halde olduğundan Sağlık Bakanlığı’nın haberi vardı!

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, Kahramanmaraş merkezli depremlerde bir kısmı yıkılan ve 76 kişinin hayatını kaybettiği İskenderun Devlet Hastanesi’nin yıkılacak halde olduğundan ve güçlendirilmesi gerektiğinden Sağlık Bakanlığı’nın haberi olduğunu yazdı. Saymaz, yazısında ilgili belgeyi paylaştı.

Saymaz, şunları kaydetti:

“Tabloda ‘Deprem tahkikleri bakanlığımız tarafından kabul edilmediğinden yeniden yapılacaktır’ deniyor. Gel gör ki yeniden yapılmadı. İskenderun Devlet Hastanesi’nin de 2012’de deprem tahkikinin yapıldığı, güçlendirilmesinin gerektiği, ancak güçlendirilmediği kaydediliyor. Binanın atıl halde olmadığı, yani kullanıldığı belirtiliyor.”

Eldeki tablo, iki hastanenin güçlendirilmesi gerektiği bilgisinin 15 Aralık 2017’den bu yana Sağlık Bakanlığı tarafından bilindiğini, buna rağmen müdahale edilmediğini adeta depremin beklendiğini, gösteriyor. Bu hususta kendisine brifing verilen o dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın ifadesine başvurulması gerekiyor. Ayrıca… Akdağ’dan sonra bu koltukta oturan Ahmet Demircan ve Fahrettin Koca ile yukarıdan aşağıya bütün yetkililer soruşturulmalı. Hayattan ayrılmış birkaç müteahhit ve mimara fatura kesilerek, adalet sağlanmaz.”

Yazının tamamını okumak için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir