Çin’den krizdeki emlak sektörünü destekleme sinyali

Çin’den krizdeki emlak sektörünü destekleme sinyali

Çin hükümeti, tüketimi artırma ve yerel yönetim borcunu çözme taahhütlerinin yanı sıra sorunlu emlak sektörüne daha fazla destek sinyali verdi. Çinli yöneticiler ayrıca kuşatma altındaki emlak sektörü için “politikaları zamanında ayarlama ve optimize etme” sözü verdi.

Xinhua Haber Ajansı tarafından yayınlanan habere göre, Çin Komünist Partisi’nin en üst karar alma organı olan 24 üyeli Politbüro yeni politikalar açıkladı. Politikalar daha fazla ekonomik desteğin yanı sıra emlak sektöründeki kısıtlamaların düzeltilmesi anlamına geliyor.

Temmuz ayındaki politbüro toplantısı, Çin’in yılın ikinci yarısı için ekonomi politikalarının tonunu belirliyor ve piyasa gözlemcileri, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde sendeleyen büyümeye yönelik politika desteği konusunda rehberlik bekliyor.

PİYASALARA DESTEK SAĞLADI

Çin’in gayrimenkul sektörü yatırımcılar için endişe verici bir unsur olmaya ederken, bu sektördeki hisseler ve tahviller ülkedeki en büyük iki inşaat şirketinde nakit sıkışıklığı görülebileceği endişeleriyle dün sekiz ayın dip seviyesine gerilemişti.

Çin’in zor durumdaki ekonomisine destek adımlarını artırma taahhüdünde bulunmasının yatırımcı iştahını artırararak Çin ve Hong Kong borsalarını toparlamasıyla yükseldi.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir