Çin, İsrail-Filistin çatışmasında iki devletli çözümü çıkış yolu olarak görüyor

Çin, İsrail-Filistin çatışmasında iki devletli çözümü çıkış yolu olarak görüyor

Pekin yönetimi, çatışmanın başlamasından itibaren verdiği mesajlarda sivilleri hedef alan ve uluslararası hukuku ihlal eden eylemleri kınarken, krizden çıkışın tek yolunun Filistin’e ulusal haklarının verilmesi ve iki devletli çözüm olduğunu vurguladı.

Çinli yetkililer, krizin çözümü için yürüttükleri diplomatik temaslarda Orta Doğu barış sürecinin devamı için geniş mutabakat oluşturacak bir uluslararası barış konferansının toplanması çağrılarını yineledi.

“ÇATIŞMANIN DURDURULMASI VE SİVİLLERİN KORUNMASI” ÇAĞRISI

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmasının ardından İsrail ordusunun onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne hava saldırılarıyla tırmanan çatışmalarda sivilleri hedef alan eylemler ve can kayıpları uluslararası toplumun tepkisine yol açtı.

Pekin yönetimi, çatışmanın başlamasının ardından İsrail’in, Hamas’ın saldırılarını tek taraflı kınama beklentisine rağmen taraflara “çatışmanın durdurulması ve sivillerin korunması” çağrısı yaparak Filistin sorununa “iki devletli çözüm” desteğini vurguladı.

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Cang Cün, BM Güvenlik Konseyinin 8 Ekim’de düzenlediği acil oturumda, Çin tarafının, “İsrail ile Gazze Şeridi’ndeki silahlı gruplar arasında şiddetli çatışmalardan kaygı duyduğunu ve durumun daha kötüye gitmesi ihtimalinden endişeli olduğunu” dile getirdi.

Çin’in sivillere yönelik her türlü şiddeti ve saldırıyı kınadığını ifade eden Cang, “Tüm taraflar, uluslararası insani hukuka bağlı kalarak sivillere ve sivil tesisleri tahrip etmeye yönelik saldırılardan kaçınmalıdır.” dedi.

Cang, Filistin ile İsrail arasındaki tekrar eden çatışmaların sebebinin, “Orta Doğu barış sürecinin doğrultusundan çıkması”, “iki devletli çözüm temelinin aşındırılması” ve “ilgili BM kararlarının etkin şekilde uygulanmaması” olduğunu vurguladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı da aynı gün yayımladığı yazılı açıklamada, taraflara, “ateşkes ve sivillerin korunması” çağrısı yaptı.

ARABULUCULUK ÖNERİSİ VE ULUSLARARASI KONFERANS ÇAĞRISI

Pekin yönetimi, sonraki günlerde gerilimin düşürülmesi ve insani krizin önlenmesine yönelik diplomatik temaslar yürüttü.

Çin’in Orta Doğu Özel Temsilcisi Cai Cün, 10 Ekim’de Mısır Dışişleri Bakanlığının Filistin Dairesinden sorumlu Bakan Yardımcısı Usame Hıdır ile yaptığı telefon görüşmesinde ortak arabuluculuk için öneride bulundu.

Cai, İsrail ile Filistin arasında ateşkes sağlanması, şiddetin durdurulması ve Filistin halkına insani yardım sağlanmasına yönelik çabalar için Mısır ile çalışmaya hazır olduğunu bildirdi.

Çinli diplomat ayrıca Filistin, İsrail, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri’nden mevkidaşları ve BM, Avrupa Birliği (AB) ile Norveç’in Orta Doğu özel temsilcileriyle telefon görüşmeleri yaptı ve Pekin’de Arap Birliği ülkelerinin büyükelçileri ile bir araya geldi.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, 12 Ekim’de Brezilya Devlet Başkanı’nın Baş Danışmanı Celso Luiz Nunes Amorim ile yaptığı telefon görüşmesinde, İsrail-Filistin çatışmasının durdurulması ve Filistin sorununun çözümü için uluslararası konferans toplanması çağrısında bulundu.

Uluslararası toplumu iki devletli çözüm temelinde daha geniş bir uzlaşmaya zorlayacak, yetkin ve etkili bir uluslararası barış konferansının en kısa sürede toplanması için takvim ve yol haritasının belirlenmesi gerektiğini vurgulayan Vang, “Çatışma bir kez daha trajik şekilde gösterdi ki Filistin sorununun çözümü, barış müzakerelerinin en kısa zamanda yeniden başlatılmasında ve Filistin halkının meşru haklarının yerine getirilmesinde yatıyor.” ifadelerini kullandı.

“ÇİN, FİLİSTİN SORUNUNDA VİCDANIN YANINDADIR”

Dışişleri Bakanı Vang, 13 Ekim’de ülkesini ziyaret eden AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Pekin’in krizdeki tutumunu, “Çin, Filistin sorununda vicdanın yanındadır.” sözleriyle dile getirdi.

Vang, Filistin sorununun kökeninde yatan sebebin Filistinlilerin bağımsız devlet kurma isteklerinin gerçekleşmemesi ve bu tarihsel haksızlığın düzeltilmemesi olduğuna dikkati çekerek “İsrail’in devlet kurmaya hakkı varsa Filistin’in de var. İsrailliler ulus olarak yaşama güvencesine sahipler. Peki ya Filistinlilerin yaşamı ne olacak? Filistinlilere yapılan haksızlık yarım asrı aştı. Nesillerdir süren acılar artık son bulmalı.” ifadelerini kullandı.

Çin’in iki devletli çözümü desteklediğini vurgulayan Vang, “Ancak iki devletli çözümle Orta Doğu’ya kalıcı barış gelebilir ve İsrail’in güvenliği sürekli olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Vang, sonraki günlerde de bölge siyasetinde kritik ağırlığı olan ülkelerden mevkidaşlarıyla telefon diplomasisi yürüttü. 15 Ekim’de Türkiye, ABD, Suudi Arabistan ve İran dışişleri bakanlarıyla görüşmeler yaptı.

TÜRKİYE VE ÇİN’DEN “İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM” VURGUSU

Vang Yi, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüşmesinde, Filistin sorununun Orta Doğu’daki sorunların merkezinde olduğunu belirterek bu sorunun adil ve makul şekilde çözülmemesi halinde bölgede kalıcı barışın olanaksız olacağını vurguladı.

Vang, “Olgular bir kez daha gösteriyor ki Filistin sorunundan çıkışın tek yolu, BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanması ve iki devletli çözümün gerçek anlamda hayata geçirilmesidir.” ifadesini kullandı.

Bakan Fidan da İsrail ile Filistin arasında tırmanan gerilimin yarattığı tehlikeye dikkati çekerek Türkiye’nin sivillerin can kayıplarına ve yerinden edilmesine derhal son verilmesi ve çatışmanın bölgeye veya daha geniş ölçeğe yayılmasının önlenmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

Acilen savaşa son verecek ateşkesin ilan edilmesi ve bu arada Filistin sorununa uzun dönemli ve kalıcı bir çözüm bulunmasının gereğine işaret eden Fidan, “İki devleti içermeyen bir çözüm uygulanabilir olmayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Fidan, Türkiye’nin, Çin’in Filistin sorununun çözümü için Güvenlik Konseyi’ndeki çabalarını desteklediğini ve bölgede kalıcı barış için Çin ile çalışmaya hazır olduğunu vurguladı.

“İSRAİL’İN EYLEMLERİ, NEFSİ MÜDAFAA SINIRLARINI AŞTI”

Çin Dışişleri Bakanı Vang, Amerikalı mevkidaşı Antony Blinken ile görüşmesinde, İsrail-Filistin çatışmasında askeri seçeneğin çıkış yolu olmadığını, şiddete şiddetle karşılık vermenin yalnızca “fasit döngü” yaratacağını belirtti.

Çin’in sivillere zarar veren, uluslararası hukuku ihlal eden tüm eylemlere karşı olduğunu ve bunları kınadığını ifade eden Vang, “Kimse güvenliğini masum sivillere zarar vererek sağlayamaz.” ifadesini kullandı.

Vang, Suudi mevkidaşı Faysal bin Ferhan ile görüşmesinde de İsrail’in, “Gazze halkını toplu cezalandırmaya son vermesi gerektiğini”, nefsi müdafaa hakkının uluslararası hukuka ve insani hukuka uygun kullanılması gerektiğini vurgulayarak “İsrail’in eylemleri, nefsi müdafaa sınırlarını aştı.” değerlendirmesinde bulundu.

İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile görüşmesinde İsrail-Filistin çatışmasının bugünkü duruma gelmesinin temel sebebinin, Filistin halkının devlet kurma hakkının uzun zamandır askıya alınması olduğuna dikkati çeken Vang, “Filistinlilerin yaşama hakkı, topraklarına geri dönme hakkı görmezden geliniyor. Bu tarihsel haksızlığa derhal son verilmeli.” diye konuştu.

Vang, 16 Ekim’de Pekin’i ziyaret eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinde de BM Güvenlik Konseyinin, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmanın durdurulması için acil adım atması gerektiğini vurguladı.

Malezya Dışişleri Bakanı Zambry Abdul Kadir ile de 22 Ekim’de telefonda görüşen Vang, Çin’in Filistin sorununda Arap ve İslam ülkelerinin meşru taleplerini desteklediğini bildirdi.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir