Çin Dışişleri Bakanı ASEAN Toplantısına Katılamayacak

Çin Dışişleri Bakanı ASEAN Toplantısına Katılamayacak

Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenecek Güneydoğu Asya Ulusları Birliği (ASEAN) Toplantısı’na Çin Dışişleri Bakanı Çin Gang yerine Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü Vang Yi’nin katılacağı bildirildi.

Cakarta’daki toplantıya Bakan Çin’in katılması beklenirken, Dışişleri Bakanlığı, ülkeyi üst düzey diplomat Vang’ın temsil edeceğini duyurdu.

Çin Temsilcisi’nin, ASEAN dışişleri bakanları ile 13 Temmuz’da bir araya geldikten sonra 14 Temmuz’da yapılacak ASEAN Zirvesi ve Bölgesel Forumu’na katılması bekleniyor.

South China Morning Post’un (SCMP) bakanlık kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Bakan Çin’in sağlık nedenleriyle toplantıya katılamayacağı belirtildi.

Çinli Bakan’ın yokluğu dikkati çekiyor

Bakan Çin’in, 25 Haziran’da Pekin’de Sri Lanka, Rusya ve Vietnam yetkilileriyle görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısından sonra bir daha görülmemesi, Bakan’ın nerede olduğuna dair soru işaretlerine neden oluyor.

Bakan, 6-9 Temmuz’da ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile yapılan toplantıların yanı sıra 10 Temmuz’da Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Solomon Adaları Başbakanı Manasseh Sogavare’in görüşmesine de katılmamıştı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in, 10 Temmuz’da Pekin’de yapılması planlanan ziyareti iptal edilmişti.

Bakanlık, Çin’in sağlık sorunlarının Kovid-19’dan kaynaklanıp kaynaklanmadığı konusunda yorum yapmayı reddederken, konuya ilişkin herhangi bir resmi açıklama da paylaşılmadı.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir