AKP’li belediyenin renklerle imtihanı

AKP’li belediyenin renklerle imtihanı

Zonguldak’ta AKP’li Kozlu İlçe Belediyesi, merkezde bulunan ve oturma yerleri eskiyip dökülen amfi tiyatroyu gökkuşağı renklerine boyattı. Belediye “İlçemizi güzelleştirmeye devam ediyoruz” başlığıyla amfi tiyatroda yapılan düzenlemenin fotoğraflarını paylaştı. Bazı vatandaşlar renklerin LGBTİ (Lezbiyen, gey, biseksüel, transgender, intersex) bayrağına benzediğini ileri sürdü. Bir kesim, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 14 ve 28 Mayıs seçimleri sürecinde meydanlarda Millet İttifakı üyesi partileri LGBTİ’ci olduğunu savunan ve partisinde LGBTİ destekçisi olmadığı yolundaki söylemlerini hatırlattı. Ve AKP’li Belediye Başkanı Ali Bektaş’a büyük tepki gösterdi. Bazı LGBTİ’li bireyler ise Başkan Bektaş’a teşekkür etti.

AKP’li Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş

Amfi tiyatronun renklerinin gökkuşağı vurgusu yapmak istediklerini belirten Başkan Ali Bektaş, “LGBTİ bayrağında kullanıldı diye evren var olduğundan beri oluşan gökkuşağının renklerini mi değiştirelim? Bayraklarında kırmızı-beyaz kullansalardı Türk Bayrağı LGBTİ savunucusu bir bayrak mı olacaktı? Ben LGBTİ’nin ne olduğunu bile tam bilmiyorum. Gökkuşağı renklerine boyadık, renklerini kullandık diye işi başka yerlere çektiler. Bu sebeple yeniden boyatmak zorunda kaldık” dedi.

ONUR BAYRAĞI RENGİ

Ancak, başkanın talimatıyla tekrar boyanan amfi tiyatronun yeni renkleri de tartışma konusu oldu. Bu kez de seçilen renklerin mavi, pembe ve beyaz renklerden oluşan “Transgender Onur” bayrağına benzediği belirtildi.

Transgender ne demek?

‘Transgender’ kelimesi “Karşı cinsin özelliklerini veya davranış biçimlerini benimseyen kimse” anlamındadır. Transgender kelimesi ilk kez 2003’te Birleşmiş Milletler’in New York’tak gay, lezbiyen, biseksüel ve transgender ittifakınca düzenlenen bir panelde kullanıldı. Transgender topluluk, kuruluşlar ve dünyadaki bireyler çoğunlukla Monica Helms tarafından tasarlanan mavi, pembe ve beyaz bayrakla temsil edilmektedir.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir